Efekt Romea i Julii oraz reguła niedostępności, czyli o tym, dlaczego sięgamy po zakazane owoce Dziś napiszę o kolejnej ciekawej technice manipulacji psychologicznej - niedostępności. Myślę, że częściowo możemy sobie tę regułę przełożyć na obecną sytuację, gdy coraz częściej zaczynamy myśleć o szkole, ludziach, z którymi można było porozmawiać “na żywo” i innych niedostępnych teraz rzeczach. Owidiusz powiedział kiedyś, że “nikt nie pożąda tego, co mogą mieć wszyscy, kusi to, co zakazane” Okazuje się, że człowiek posiada głęboko zakorzenion…
Okej, muszę się Wam do czegoś przyznać. Nie lubię baroku. Nie podoba mi się literatura i poezja tego czasu. Nie interesują mnie problemy tamtych ludzi. Jeśli chodzi o filozofię to jakoś ujdzie, bywały gorsze momenty, ale tych Morsztynów, Sępów-Szarzyńskich to ja nie ścierpię. Jednak pierwsze skojarzenie jakie budzi we mnie barok, to nasza (najlepsza na świecie) polonistka, która dawno temu, w jakimś głębokim gimnazjum, ni z tego ni z owego, rzuciła w środku lekcji do mojej koleżanki z ławki: “Gośka, ty to jesteś jak barok. Barok?…
Było już o kaodaizmie, czas więc ugryźć temat nietuzinkowych religii z nieco innej strony. Choć tytuł tego artykułu sugeruje dość mroczną atmosferę, zapewniam, że nie ma się tu czego obawiać i nawet osoby przejawiające wysoką wrażliwość, zapraszam dziś do mojej małej gonitwy za prawdą. Około 100 tysięcy lat temu, na nieznaną i dziką, wschodnią część kontynentu azjatyckiego, mieli okazję przywędrować pierwsi osadnicy. Wędrowcy, jak to bywa na nieokiełznanych dotąd ziemiach, zmagać musieli się z licznymi przekleństwami pionierów, walką …
Gdy w pamięci przywołujecie postać Vincenta Van Gogha, pomyślicie najpewniej o nieco obłąkanym, rudym artyście którego największym osiągnięciem było odcięcie sobie ucha. Być może zauroczeni jego sztuką, powiecie, iż był on prawdziwym mistrzem pędzla... ale matematyczny geniusz? To chyba jakaś pomyłka. A co, jeżeli powiedziałabym Wam, że pierwszą osobą, która opisała nadzwyczajne zjawisko fizyczne był właśnie Vincent? Niemożliwe? A jednak. Zjawiskiem tym jest efekt turbulentny. Na początek opowiem Wam trochę kim dokładnie był i co ze …
Dzisiejszy artykuł będzie o prawie, które stanowi spoiwo relacji międzyludzkich, którego doświadczamy, nie zdając sobie sprawy z jego istnienia - przez jego powszechność i to, że jest wymazane z naszej świadomości… Odpowiem na pytanie, dlaczego można je wykorzystać jako narzędzie manipulacji psychologicznej i w jaki sposób już od dawna robią to politycy czy sprzedawcy. Będzie też o eksperymencie Regana i tytułowej historii pięciu tysięcy dolarów. Zacznijmy może od tego, czym właściwie jest i jak działa to całe prawo odwzajemniania. Z…
Oman jest państwem, o którym w Polsce niewiele wiadomo. Jest położony na krańcu Półwyspu Arabskiego, neutralny politycznie i nieznany z brutalnego reżimu. No i oczywiście, jest jedynym krajem, którego nazwa rozpoczyna się literą O, dzięki czemu wiadomo, że każdy zawodnik użyje go podczas gry w państwa-miasta. Jeśli jednak zagłębić się w omańską historię, kulturę i obyczaje, można nieświadomie odkryć świat arabski, w którym postęp miesza się z tradycją, a prawo szariatu z zachodnimi normami. 10. stycznia 2020 roku był dniem, kiedy zakończ…
Platon, Sartre i Netflix mają ze sobą wspólnego zdecydowanie “Więcej niż myślisz” miłość, filozofia i film dla nastolatków Netflix zrobił dobry film. Zapytacie pewnie, dlaczego w naszym tygodniku pozwalam sobie promować tą kapitalistyczną platformę streamingową, która regularnie wyniszcza kulturę masową, robiąc powoli ludziom papkę zamiast mózgu poprzez produkcje pokroju “Riverdale” czy “Bajecznie bogaci Azjaci”. Ale albo moje standardy upadają, albo Netflix w końcu zrobił dobry film. Nigdy nie widzieliśmy takiej komedii romantyczne…